Uczestnicy drugiej edycji survivalu budowlanego SPOT 2018 w Żarach

"SPOTkajmy się w Żarach"

14-22 lipca 2018

Ilość wolontariuszy: 22

Ilość dni: 9 dni

Współorganizator:

Fundacja Pomocy Dzieciom Sigma

Beneficjent:

Przedszkole "Orzeszek" dla dzieci niepełnosprawnych

Rozpoczęcie budowy: czerwiec 2018

Charakterystyka obiektu:

adaptacja budynku jednorodzinnego na przedszkole

Front robót: wyburzenia, samopoziom, zabudowa sucha

Grupy robocze: 5 grup

Ilość godzin pracy: 40h

Godz. warsztatowe: 8h (m.in. glazurnictwo)

Fot.: Paulina Galanciak

 

 

 

 

 

W połowie 2018r., podjęliśmy się kolejnego wyzwania i nowej współpracy w ramach pomocy budowlanej, tym razem z fundacją Pomocy Dzieciom Sigma w Żarach. Fundacja SIGMa otrzymała budynek mieszkalny od Burmistrza Miasta Żary na cele statutowe, to jest prowadzenie przedszkola integracyjno-terapeutycznego. Dwupiętrowy, podpiwniczony budynek wymagał jednak bardzo dużego nakładu, zarówno w prace demontażowe, remontowe i budowlane. Prace te związane są ze zmianą układu funkcjonalnego pomieszczeń jak i dostosowania do przepisów budowlanych dla obiektów oświaty. 

Przygotowania do wyjazdu rozpoczęliśmy w kwietniu, tworząc program, dbając o logistykę wyjazdu i rekrutując uczestników na survival. Do Żar przybyliśmy 14 lipca z różnych stron Polski. Wśród nas znaleźli się studenci z Warszawy, Wrocławia i Szczecina, wszyscy naładowani energią i pozytywnym nastawieniem do celu, który nas sprowadził w to jedno miejsce. Łącznie w drugiej edycji spotu wzięło udział 25 wolontariuszy.

BUDOWA

Front robót podczas adaptacji budynku

Prace na budowie rozpoczęliśmy w poniedziałek (16.07.2018) od samego rana. Każdy dzień na budowie zaczynał się i kończył spotkaniem koordynacyjnym. Jako dość duża grupa ludzi, bo ponad 20 osób, musieliśmy pierwszy raz razem współpracować w warunkach dla nas wszystkich nowych, to wymagało dobrej organizacji oraz komunikacji między uczestnikami a koordynatorami robót i instruktorem. 

Na budowie pracowaliśmy 5 dni roboczych, a każdy dzień był całkowicie inny. Podzieleni na grupy rozpoczęliśmy tydzień od uporządkowania frontu, odgruzowania przestrzeni po częściowych wyburzeniach. Prace, które udało nam się przez ten tydzień wykonać to wybrzenie pozostałych ścian kolidujących z nowych układem funkcjonalnym, przygotowanie i położenie posadzek, postawianie ścian działowych, a nawet wytyczenie i posadowienie ogrodzenia wokół przedszkola.

To, co dotychczas było jedynie liniami na papierze, zostało przeniesione w realną trójwymiarową przestrzeń, a co najważniejsze – naszymi rękoma, wolontariuszy. Podczas warsztatów pracowaliśmy na budowie, ucząc się prawidłowego przygotowywania różnych elementów budynku, a także poznając tajniki wykonawstwa. Dzięki temu w przyszłości łatwiej nam będzie podejmować świadome decyzje projektowe oraz lepiej komunikować się z wykonawcami i branżystami. 

Wsparcie techniczne partnera LafargeHolcim

Survival budowlany oraz sama budowa została wsparta przez firmę LafargeHolcim, która jest jednym z największych producentów cementu. 

WARSZTATY

Edukacja i zabawa razem

Po pracy był czas na poznanie okolicy, integrację, a także na wypróbowanie własnych sił podczas warsztatów partycypacyjnych z dziećmi z lokalnego przedszkola. Fundacja Wspólnie, która przyjechała do nas z Warszawy, pomogła w przeprowadzeniu warsztatów wspierając nas merytorycznie i warsztatowo. Podsumowanie tygodnia pracy na budowie stanowiły sobotnie warsztaty w przestrzeniach  Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach, gdzie wykwalifikowani instruktorzy zapoznali nas z tajnikami przeprowadzania prac remontowych, takimi jak układanie płytek, prace hydrauliczne oraz sucha zabudowa. 

Zrozumienie sposobu wykonywania prac remontowych przekłada się realnie na edukację projektową oraz umiejętność koordynacji prac budowlanych. Wiedza ta pozwoli uczestnikom w przyszłości weryfikować pracę wykonywaną na budowie. 

Glazura kreatywna czyli zawody płytkowania

Sobotnie warsztaty zakończyliśmy zawodami! Nikomu przecież jeszcze trochę rywalizacji nie zaszkodziło, a przecież można się dzięki temu wiele nauczyć. Podzieleni na cztery grupy, w wyznaczonych boksach mieliśmy za zadanie wykonań jak najładniejszą mozaikę na ścianie. Dzięki temu mogliśmy poćwiczyć umiejętności, których uczyliśmy się na warsztatach, a jednocześnie wykazać się kreatywnością! Instruktorzy wyznaczyli obszar na którym mieliśmy wykonać mozaikę. Nikt nie spodziewał się, że tym obszarem będzie TRÓJKĄT. Po 30 minutach walki z przycinaniem, tłuczeniem i klejeniem małych elementów, mogliśmy cieszyć się efektami i zaprezentować w swoich grupach nasze prace przed resztą uczestników. 

Jury składające się z instruktorów warsztatowych miało nie lada wyzwanie wytypowania wygranych. Po ciężkich obradach zostały wytypowane dwa najlepsze zespoły, jeden w kategorii najlepszy wyraz kreatywny, druga - najlepsza autoprezentacja. Wygrani uczestnicy oprócz oklasków otrzymali od naszego patrona medialnego roczne prenumeraty na magazyn Builder. 

KULISY

Integracja branżowa 

Oprócz zapoznania się z realiami pracy na budowie i technologią budowania w praktyce, SPOT jest też okazją do poszerzenia własnych horyzontów i kreowania osobistych poglądów projektowych. A co lepiej daje możliwość do tego, jak nie integracja i wspólne spędzenie czasu z osobami o podobnych zainteresowaniach lecz innych doświadczeniach i poglądach? Dlatego podczas survivalu nie tylko pracowaliśmy na budowie, czy poszerzaliśmy swoją wiedzę na warsztatach, ale również spędzaliśmy razem czas zwiedzając miasto z przewodnikiem, prowadząc długie, nocne rozmowy, oglądając razem filmy, a nawet relaksując się po pracy na basenie czy strzelnicy. 

Dzięki połączeniu zabawy z pracą nasza współpraca na budowie była efektywniejsza, a każdy z nas nie wyniósł z survivalu jedynie nauki a również niesamowite wspomnienia i wspaniałe znajomości. Wzajemna pozytywna energia jest swoistą siłą napędową. 

Możliwość poznania beneficjentów projektu dodaje osobisty wymiar wykonanej pracy. Natomiast poznanie założycieli fundacji i wspólna praca pozwalają lepiej zrozumieć cel działań społecznych.

inicjatywa SPOT

kolektyw projektowo-budowlany

Każda organizacja ma swoją specyfikę funkcjonowania, swoje plany na przyszłość, swoje cele. My jesteśmy po to, aby te cele było można łatwiej realizować. Sposób współpracy, który proponujemy to tylko przykładowe modele działania, które wypracowaliśmy. Jesteśmy otwartą na nowe pomysły grupą i chętnie podejmujemy się nowych wyzwań. 

Wspólnie możemy zrobić jeszcze więcej.

Close Menu